Leden 2010

anorektický jedálniček

27. ledna 2010 v 20:49 Pro-ana-mia

Snídaně: káva

Svačina: cola light

Oběd: bílý nízkotučný jogurt

Svačina: káva

Večeře: cola light

Tekutiny: 3 l vody, 2 l neslazeného čaje
príbeh (pomohol mi)

27. ledna 2010 v 20:46 Pro-ana-mia

Obdiv okolí nutil studentku gymnázia Danu dál hubnout. Poprvé měla pocit, že něco ve svém životě má pevně pod kontrolou - svoji váhu. Zhubla, lidé ji chválili, jak dobře vypadá, na svou hubenost byla patřičně pyšná. Najednou byla obdivována. "Potřebovala jsem zvládat aspoň něco ve svém životě - tak jsem začala pečlivě kontrolovat to, co jím. Vyloučila jsem jakýkoliv tuk i cukr. Snažila jsem se ze všech sil jíst zdravě," popisuje Dana. Omezovala jídlo, hlad a myšlenky na něj však potlačit nemohla. Zabraňovaly jí soustředit se na běžné věci v životě. Přidala se nespavost, únava, úzkost, neklid a deprese. Pronásledovala ji potřeba promýšlet kombinace jídel, co a kdy může sníst. Začala se nutkavě přejídat. Následovaly pocity viny, strach, že ztloustne. "Zděsila jsem se, co jsem to udělala, a věřila, že všechno bude v pořádku, pokud to okamžitě dostanu ze sebe ven. Zvracení mi sice připadalo nechutné, ale přijatelné. Pokaždé jsem si myslela, že je to už vážně naposled," líčí dnes jednadvacetiletá studentka univerzity. Dlouhou dobu své problémy tajila. Až o mnoho let později si uvědomila, že trpí vážnou poruchou příjmu potravy - bulimií.

Alkoholu se vyhýbat můžete, jídlu ne

Celosvětový trend štíhlosti, který v roce 1967 odstartovala extrémně podvyživená modelka Twiggy (170 cm, 41 kg), má na svědomí stále větší množství lidí, převážně mladých dívek, trpících psychickými poruchami příjmu potravy - mentální anorexií a bulimií (i současná Miss Michaela Salačová má body index - poměr tělesné výšky a hmotnosti - na hranice anorexie). Bulimie se vyznačuje dvěma extrémními způsoby zacházení s jídlem - přehnaným přísunem kalorií (přejídáním) a následným úmyslně navozeným zvracením, jehož účelem je jídlo opět odstranit a zamezit tak vzniku nadváhy. Doprovodnými projevy jsou někdy závislost na alkoholu, drogách či drobné krádeže. Mentální anorexie je charakterizována omezováním příjmu potravy až po úplné odmítání jídla. Neléčená může přejít do chronického stadia, kdy nemocní konzumují jen minimum potravy udržující základní životní funkce. Smrtelně končí úplné hladovění po 50 až 70 dnech.

Anorexií či bulimií trpí přes šest procent populace, z čehož třetinu tvoří chronické stavy. Jen asi třetina se dokáže zcela vyléčit. Šest procent případů končí smrtí. Riziko sebevraždy je až 200krát vyšší než u ostatní populace. Počet případů se zvyšuje. Ještě závažnější je skutečnost, že se stále snižuje věk dívek (anorexií trpí někdy i devítileté holčičky). Okolí si leckdy ani nevšimne, že dívka zhubne za měsíc třeba o deset kilogramů. V mnohých případech jsou matky lékařky a přesto nepoznají, že jejich dcery mají problémy. Poruchy příjmu potravy bývají přirovnávány k návyku, jakým je například alkoholismus či toxikomanie. Zatímco však alkoholu či drogám se dá vyhnout, jídlu ne.

Všímejte si mě!

Významný bývá vliv rodiny. Nemocní nepocházejí z chudých vrstev, jak se často předpokládá, ale ze sociálně středních a vysokých vrstev. Matka či otec mají na dítě leckdy příliš vysoké požadavky, kladou velký důkaz na výkony. Cokoliv se dítěti podaří, považují tito autoritativní rodiče za samozřejmost. Nemožnost splnit očekávání rodičů způsobuje u dítěte pocity hanby a viny ze selhání. Nenaučí se tak nikdy správně řešit nevyhnutelné životní konflikty a zklamání, protože mu k tomu chybí vzor. Manipulace s jídlem se stává náhradním způsobem řešení problémů. Anorektik začíná výrazně hubnout a snaží se tak na sebe ze všech sil upozornit. Z počátku bývají anorektičky hyperaktivní, postupem času ale organismus nemá z čeho dávat, svalstvo atrofuje. Důležitá je včasná hospitalizace a zákrok odborníků. Průvodním rysem nemoci bývá často vymýšlení a zapíraní.

Typická je velmi nízké sebevědomí. "Nemají rády své tělo. Pořád se srovnávají s okolím. Kdo se pustí do takového srovnávání, nemiluje sebe," varuje psycholožka Mirka Štěpánková. V terapii je důležité zaměřit se na vše, co se dívce (kromě hubnutí) podařilo a daří, v čem je dobrá, hledat jiný smysl a naplnění života, než je dosahování štíhlosti. Používá se i kognitivně-behaviorální terapie změny postojů k jídlu a návyků spojených s jídlem. Zvláště u dětí je pak třeba pracovat s rodinou, u starších se řeší i problémy ve vztazích.

Jak Jane Fonda jedla koláče, aby je nejedla

Anorexie a bulimie se nevyhýbá ani známým osobnostem. Zápasila s ní například i britská princezna Diana, "posh spice" Victoria Adams či americká herečka Jane Fonda. Ta své zážitky z dob, kdy trpěla bulimií, popisuje takto: "S možností najíst se po chuti a poté jídlo vyzvracet jsem se poprvé seznámila na gymnáziu. Když mi o tom spolužačka vyprávěla, hned mě napadlo: Aha! Tady je cesta jak jíst koláč, a přitom jej nesníst," líčí herečka. "Mohly jsme se nacpat do sytosti a přitom nenést následky. Dávalo nám to falešný pocit, že můžeme plně kontrolovat svůj vzhled, udržovat stálou hmotnost. Téměř jsme si nevšimly skutečnosti, že čím více jídla zvracíme, tím více potřebujeme následně jíst. Neuvědomovaly jsme si, že si hrajeme s něčím, co nás může zničit. Pro některé moje spolužačky se tento cyklus přejídání a následného zbavení se obsahu žaludku stal osudným, podkopával jejich životy celá následná desetiletí," varuje Jane Fonda.

Údajně na dvanáct dívek a žen, trpících mentální anorexií, připadá jeden stejně postižený muž. Mezi ně patří i devatenáctiletý student medicíny a psychologie Petr Vomastek. Svůj zápas s nemocí zvěčnil v knize Z deníku anorektika. Anorexii nazývá Petr pomalou sebevraždou. "Není to tak rázné jako si podřezat žíly nebo spolknout hromadu tablet, ale v chování nemocného anorexií je stejná sebenenávist jako u jakéhokoliv jiného sebevraha," tvrdí muž.


len pre MAXIMALNE silné žalúdky

25. ledna 2010 v 17:30 Zábava
tak pri tomto vás chuť do ejdla zaručene prejde...
http://www.youtube.com/watch?v=Xf8G-c_eAhs&feature=player_embeddedpredsavzatie

24. ledna 2010 v 13:34 Dear Diary

Včera ma mama nahnevala tým, že sa hned narvala do mojich nových vecí.Aj do mojej blúzky XS!!!! Potom si natiahla na svoj mega zadok moju malú riflovú sukňu. Vtedy vop mne zahrali všetky nervy a povedala som si, že musím radikálne s vahou dolu, aby nebola schopná nosiť moje veci nidky viac!!!Veľmi am henva ke dmi lozí do šatníka!! Ked budem ako prutik, len ťažko na seba niečo moje navlečie

A môj druhý cieľ je, že do júna musím mať 50kilogramov.Je mi jedno ako to urobím!!! Ideme totižto na výlet do Štúrova a nehccem tam predsa vyzerať ako prasa! Takže 10kg papáá. Musím radikálne obmedziť jedálniček a cvičiť na úplné maximum.Mám na to 6 mesiacov. Držte mi palce!!!!!


nákupy

23. ledna 2010 v 20:43 Dear Diary

Dnes je sobota , mama bola odrána v robote a ku mne prišla moja lasočka "Ľúbim Ťa Luciik". No, chvíľú sme sa bláznili a potom prišiel domov otec (po týždni). Neskôr zavolala mama aby sme po ňu prišli do roboty, že vraj ideme na nákupy do Nitry. Najlepšie na tom celom boo, že som vstávala ráno o deviatej, rýchlo som s aosprchovala a upratala byt, potom prišla Lucka a odišla až o pol 4 ked sme išli do tej Nitry. Skvelé. Takže som vôbec nemusela myslieť na jedlo, a ani mi nechýbalo!! Až v Maxe sa mi to nejako zaplietlo a ja som zjedla penovú šišku. Hnevám sa za to na seba!!! Ale prvý krát v histoorii som si kúpila blúzku veľkosti XS!!! Ty kokso ako sa teším. Nalejem sa ešte vodou a pôjdem cvičiť. Je pred vysvedčkom takže budúci týždeň s aneučíme. A v piatok sa pôjde na disco. Ďalšie kalorie dole. Juchú začína am to baviť, tá moja dietka kráásna wrrzhrnutie mesiaca

22. ledna 2010 v 21:55 Dear Diary
Noo takže ako by som to zhrnula. Je január a ja soms em nepísala pekne dávno teda! Vysvedčko v škole bude ksvelé! Na to že je to prvý ročník gympla je to skvelé, teda aspoň podľa mňa. Dve dvojky a ostatné 1. Dobré čo S mojou Luckou to klape ako po masle, no čo viac by som si mohla priať!...vlastne...VÁHA!!!! je mi zo seba zle!!!! Dva mesiace soms a nevedela odhodlať stupiť na ňu. A ked sa na ňu dne spostavím myslela som, že s arozplačem.. 60,2kg!!!!!!!!!!!!! Tak odoned nežerieeem ja s ana to môôžem vykašlať!!!!!!! Požádej mě, abych ti ukázala dokonalost, a já ti ukážu štíhlou holku. Tak toho ehsla sa budem držať! A napíšem vám , ako pokračujem v chudnutí. Brr je mi strašne ked si na to spomeniem!!! Som uplne neschopná tlstá krava!!!!!

zázračný cvik

21. ledna 2010 v 21:25 Pro-ana-mia

Cvik pôsobí okamžite. Už po niekoľkých cvičeniach sa kontúry postavy výrazne vymodelujú a pravidelným opakovaním si zabezpečíte pevný štíhly pás. Práve preto je perfektný ako prvá pomoc po zaťažkávacom období, akým je napríklad vianočné prejedanie. Je osvedčený, i keď sa chystáte do spoločnosti a nemôžete zapnúť svoje obľúbené šaty.

Ako na to

Ľahnite si na pravý bok, lakťom sa oprite o podlahu, predlaktie smeruje dopredu. Zaprite sa pravým chodidlom o zem a pomaly dvíhajte boky do výšky tak, aby telo s nohami a hlavou vytvorilo rovnú líniu. Ľavú ruku buď priložte k boku, alebo, ak vládzete, vystrite ju ponad hlavu tak, aby sa naplo celé telo. Ak nemáte problémy s chrbticou, môžete boky jemne a pomaly vytláčať do výšky. Dvadsaťkrát. Ak máte problémy s chrbticou, stačí, ak túto pozíciu udržíte desať sekúnd. Pomáha stabilizovať chrbtové svalstvo. Potom bok pomaly položte na zem. Päťkrát zopakujte a potom vymeňte strany.

Dýchanie

Správne dýchanie zohráva pri brušných cvikoch rozhodujúcu úlohu a zvyšuje výsledný efekt. Nadýchnite sa vo fáze napnutia svalstva a vydýchnite pri uvoľnení.

Pozor na chyby

Nevytáčajte panvu ani trup. Nenakláňajte sa dopredu. Dôležité je, aby hlava, trup a nohy tvorili rovnú líniu. Po cvičení si ľahnite na chrbát a pritiahnite nohy k telu.

NA ČO CVIK POMÁHA
tukové vankúšiky nahradia pevné svaly
spevňuje sa celé brucho
spevňujú sa bočné kontúry drieku, zadočka a prsných svalov
zlepšuje sa držanie tela
natiahnu sa skrátené svaly

Na rozdiel od bežných cvikov na bruško, pri ktorých sa trénujú najmä predné brušné svaly, tento cvik je zameraný najmä na vymodelovanie bočných kontúr medzi driekom a bokmi, čiže na tie partie, kde sa najrýchlejšie ukladajú tukové vankúšiky.